Premier dał zielone światło dla prac nad ustawą medialną

Premier dał zielone światło dla prac nad ustawą medialną
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podał do publicznej informacji, że premier Donald Tusk dał zielone światło dla ustawy medialnej zakładającej zniesienie abonamentu i zastąpienie go opłatą audiowizualną.

Wprowadzenie tej ustawy wiązałoby się ze zniesieniem obowiązku rejestrowania odbiorników telewizyjnych i radiowych, który uważany jest przez wielu za absurdalny i „archaiczny”. Co jeszcze wniosłaby ta zmiana? Dana ustawa sprawiłaby, że wysokość opłaty byłaby jednakowa dla wszystkich obywateli, a więc byłaby niezależna od ilości posiadanych odbiorników w domu czy mieszkaniu. Według wstępnych zapowiedzi opłata audiowizualna miałaby wynieść nie więcej aniżeli 10 złotych. Jednak jej wysokość to wciąż bardzo grząski temat. Minister kultury zapewnia jednak, że jej wysokość będzie znacznie niższa aniżeli dotychczasowa opłata abonamentowa.

W jaki sposób dokonywana miałaby być płatność? Przedstawiono dwa rozwiązania danej kwestii. Pierwszy wariant zakłada możliwość płacenia opłaty abonamentowej wraz z rachunkiem za prąd. Drugi natomiast zakłada, że płatność dokonywana byłaby na podstawie bazy adresów pocztowych gospodarstw domowych. Które rozwiązanie zostanie wybrane? Nie wiadomo.

Za danym pomysłem opowiedział się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji według nich, dana zmiana sprawiłaby, że program mediów publicznych stałby się tzw. „usługą publiczną”, a każde gospodarstwo domowe wnosiłoby opłatę za prawo do korzystania z tej usługi, a nie za ilość zarejestrowanych odbiorników.

Prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak uważa jednak, że proces legislacyjny danej ustawy może zająć mnóstwo czasu i może potrwać nawet do 2015 roku. A wszystko to dlatego, że formalności prawne, konsultacje mogą być bardzo trudne i mogą zająć mnóstwo czasu. Czy to już koniec abonamentu i początek nowej ery? Czas pokaże.

About the author