Współczesny marketing internetowy

Współczesny marketing internetowy
2 votes, 4.50 avg. rating (87% score)

Od czasów powstania wyszukiwarek internetowych, a już na pewno od niewątpliwego sukcesu rynkowego jednej z nich, pojawiło się zjawisko zwane marketingiem internetowym. Wraz ze wzrostem zainteresowania oraz zwiększającą się liczbą osób korzystających z nich osób, wielu właścicieli witryn internetowych, zwłaszcza tych o charakterze komercyjnym, chciało za wszelką cenę znaleźć się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, aby przyciągnąć jak największą liczbę potencjalnych klientów. W ten sposób narodziło się zjawisko pozycjonowania stron internetowych. W początkowej fazie, kiedy algorytmy robotów wyszukiwarek były jeszcze prymitywne, wystarczyło dokonać odpowiedniej optymalizacji kodu stron, sprowadzającej się zazwyczaj do upychania słów kluczowych w jak największej ilości.

Wraz z rozwojem algorytmów pozycjonowanie stawało się coraz trudniejszym procesem. Aby zmniejszyć skalę spamowania kodu słowami kluczowymi postanowiono zwiększyć znaczenie linków prowadzących do stron. Tym samym, im więcej linków prowadziło do danej strony, tym wyższą pozycję ona zajmowała. Niebagatelną też rolę odgrywała tutaj siła stron, z których te linki prowadziły, a siłę tą budowało się poprzez … gromadzenie linków zewnętrznych. To też spowodowało wprowadzenie nowej jakości do pozycjonowania, pojawiły się pierwsze katalogi internetowe. To w nich można było samemu dodać link do własnej strony za zgodą jej właściciela, który w zamian wymagał dołączenia do dodawanego linka pewnej ilości treści.

W chwili obecnej mamy do czynienia ze wzrostem znaczenia linków otoczonych tekstem tematycznie powiązanym ze stroną, do której prowadzi dany link. Skutkiem tego obniżyła się skuteczność linków z tradycyjnych katalogów. Pozycjonowanie nie znosi jednak próżni. Pozycjonerzy wykorzystują obecnie to, co w wyszukiwarkach jest najwyżej cenione, czyli serwisy oparte o web 2.0, o często zmieniającej się treści. Wyróżnić tutaj możemy przeróżne serwisy społecznościowe, ale przede wszystkim na uwagę zasługuje cała blogosfera. Pozycjonerzy nie tylko prowadzą blogi SEO, ale także z powodzeniem budują na skryptach nowej jakości serwisy, dzięki którym proces pozycjonowania zyskuje na wartości i wciąż się rozwija.

About the author